ITIL Expert Nasıl Olunur?

ITIL Expert olmak için gerekli eğitimler ve sınavlar aşağıdaki gibidir.

Öncelikle ITIL Foundation eğitimi ve sertifikası alınmalıdır.

ITIL Foundation sertifikası uluslararası geçerlidir. Peoplecert ve Axelos tarafından yetkilendirilmiş sınav merkezi olan Educore’un sunduğu bu sınavın sonunda alınan sertifika ITIL Expert’e giden yolda ilk ve zorunlu sertifikadır. Bu sertifika alınmadan diğer ITIL eğitimlerine girilmesi mümkün değildir. 2 Kredi değerindeki bu sertifika bu nedenle ITIL kariyerine başlangıç için ilk adımı oluşturmaktadır.

ITIL Foundation sertifikası alındıktan sonra orta seviye eğitimlerden Life Cyle veya Capability eğitimlerinden alınıp her birinin sınavına girilmelidir. Lifecycle eğitimleri 3 kredi, Capability eğitimleri 4 kredi değerindedir.

Her iki yol da aşağıdaki şemada gösterilmiştir.

Toplamda 22 kredinin tamamlanması ile ITIL Expert sertifikası alınmaktadır.

ITIL Qualification Şemasına göre seviyeler şu şekildedir :

ITIL Foundation
ITIL Practitioner
ITIL Intermediate Level
ITIL Managing Across the Lifecycle
ITIL Expert Level
ITIL Master Qualification

ITIL kalifikasyon şemasını indirmek için tıklayınız. (pdf)

ITIL Intermediate Level eğitimlerinden sonra (hangi pathden giderseniz gidin) ITIL Managing Across the Lifecycle eğitimi ve sınavını almanız gerekmektedir. Tüm ITIL süreçlerinin birbirleri ile ilişkilerinin ve entegre olarak nasıl çalıştıklarının aktarıldığı bu eğitim sonrası alınan sınav ile MALC sertifikanızı alarak toplam 22 krediye ulaştığınızda herhangi bir ekstra sınava daha girmeden size ITIL Expert sertifikası gönderilir.

Sınavlarda seçtiğiniz kurum hep aynı ise ekstra bir bildirim yapmanıza gerek kalmadan 22 krediyi tamamladığınızda sertifika üretilip size email ve posta ile gönderilir.

Bütün sınavları aynı kurumdan almanızı bu nedenle tavsiye ederiz.

Aradaki ITIL Practitioner dikkatinizi çekmiş olmalı. ITIL Expert olmak için ön koşul olmasa da 3 kredi değerinde ve önemli bir eğitimdir. Zorunlu bir eğitim değildir fakat ITSM alanında faaliyet gösterecek bir kişinin ITIL nasıl uygulanır sorusu ile karşılaşacağı aşikardır. ITIL nediri uzun uzadıysa anlatan Foundation, Intermediate ve MALC eğitimleri ITIL nasıl uygulanır sorusuna yönelik detay içermezler. Bu detay ITIL Practitioner eğitimi ile 2016 yılında çıkan ITIL Practitioner Guide sonrası takviye edilmiştir.

Bu nedenle ITIL’ı uygulamaya niyetli adayların ITIL Practitioner eğitimini alması önemle tavsiye edilmektedir.

Hangi Intermediate eğitimlerden ilerlemek gerekir ?

Burada tercih adayın yapmak istediği ile ilgilidir. Capability eğitimleri meslek ve yetkinlik gruplarına göre ITIL süreçlerinin farklılaştırılmış paketleridir. Bu haliyle ITIL Expert olmak isteyenlere ilk sırada tavsiye edeceğimiz eğitimler değildir. Tüm yaşam döngüsünün kesintisiz ve sıralı şekilde ele alındığı Life Cycle serisi paketin tamamını alıp ITIL Expert olmak isteyenler için daha uygundur.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!